57. חופש*

בקיץ של לפני שנתיים וחצי, רגע אחרי קבלת המכתב ממשרד הבריאות, כשחשבנו על להוציא לאור את הבלוג הזה, לא היה לנו מושג מה הולך לקרות – איך נעבוד מעכשיו? מה יקרה עם התהליך המשפטי שרק יצא לדרך? האם נמשיך לעבוד ביחד? ממה נתפרנס?

מה ידענו? שהסגירה של בית יולדות תפתח לשתינו פתח חדש אל העולם ולכן זה מה ששמנו ככותרת משנה בשם הבלוג: "מסע של מיילדות שסגרו להן את הבית ופתחו להן פתח אל העולם". לא ידענו מה הפתח הזה אומר אבל ידענו שיש פה מהות שהיא חשובה לנו, עד כדי כך שבחרנו בה לשמש ככותרת.

הסגירה הזו היתה חיונית לגדילה של שתינו. היא מתחה אותנו לגבולות חדשים ואפשרה לנו לצאת אל מסעות חדשים. הבחירה להסתכל על הסגירה כאל  פתח היתה שלנו. היום אני מבינה שהפתח נפתח על ידינו. אף אחד אחר לא פתח לנו אותו.

*

בעולם הלידה מושג ה פתיחה תופס מקום רב, לפעמים רב מדי. כתבתי כבר לא מעט על פתיחת צוואר הרחם ועל האפשרות שלו לדבר בזמן הלידה, על כך שיש לו שפה משלו. (פרק מס' 32).

אני שמה לב לפתיחה נוספת המתקיימת בחלקו העליון של גופנו. זהו הפתח שנמצא בצוואר העליון שלנו, המכיל את קנה הנשימה והושת. גם כאן, כמו בחלק התחתון של הגוף, הפתח משמש גם לכניסה וגם ליציאה.

*

הצוואר העליון והצוואר התחתון שלנו מחוברים אחד לשני ראשית על ידי השפה.

ממממ… שני איברים שונים עם אותו שם? כנראה יש פה משמעות נסתרת שקוראת לי להבין אותה עוד. שני הצווארים הם צרים ועם זאת מאפשרים ביטוי שאין כדוגמתו – אחד מלמעלה ואחד מלמטה. דרכם אנרגיה גם נכנסת וגם משתחררת. שניהם מאפשרים יצירה. שניהם מאפשרים חיים.

*

האפשרות שלנו לבוא לידי ביטוי – לחיות, לדבר, לשיר, ללמד, לצעוק, לצחוק, ללדת – מתאפשרת דרך מקום צר שחייב להתרחב לשם כך. מקום שיש לו איכות דו כיוונית.

כשאני מתבוננת על הציור הפיזי הזה של שני הפתחים התוחמים את פלג הגוף האמצעי (איזה כיף שהראש בחוץ) זה מוצא חן בעיני.

אבל למה המקום צר כל כך? מזדחלת שאלה.

אולי כי הגוף שלי שומר עלי? אני עונה.

מה זאת אומרת שומר עלי? ומפני מה? אם שני הצווארים לא היו כל כך צרים כל היום היו דברים נופלים לי וממני או עולים לי ובורחים החוצה?

ההצרות או הסגירות מאפשרת לנו לעבור תהליכים מדויקים ונכונים. היא מאפשרת לנו להמתח עוד קצת, להתרחב עוד קצת ורק אז. רק אז.

*

*

אה! פתיחה! מילה שיש לי אליה רגש אמביוולנטי. מצד אחד עולם הלידה הביא אותי להיות ספקנית בכל הקשור למלה פתיחה: בדיקת פתיחה, כאב, יחסיות, השוואתיות, אצבעות, ס"מ, קריטריונים לא מדויקים ללידה, לתהליך שקורה. מצד שני, בלי פתיחה (צוואר או בטן) אי אפשר ללדת. מצד אחד זה מפחיד. מי יודע מה יתגלה לי אם אפתח. מצד שני המחשבה הזו רוקמת בי חוטי סקרנות אין קץ. אני בוחרת להפתח. מזל שאני לא בלידה כי שם זה הרבה יותר מורכב.

אני רוצה להיות פתוחה. אני רוצה להסכים להשתנות. לעזוב הנחות ותפיסות שאינן משרתות אותי. לשים לב לדפוסים הותיקים והמוכרים שמגבילים אותי. לאפשר לעצמי להתחדש. אני יודעת שזה יכול לקרות כהרף עין ויכול לקחת שנים ארוכות. אני זוכרת לידות בהן הפתיחה השתנתה ברגע. אני זוכרת שצווארים יכולים להפתח ואחר כך להסגר ואחר כך שוב להפתח. אני זוכרת שההסכמה להפתח מאפשרת משהו ממש חדש.

*

אני נזכרת בלידה קיסרית אחת. האשה שילדה, סיפרה לעפרית ולי כמה חודשים אחרי הלידה, שבזכות הלידה היא אפשרה לעצמה להשתנות. אני זוכרת אותה אומרת שבלידה היא פגשה בתוכה אישה שלא ידעה כמעט על קיומה. בזכות הלידה היא הסכימה לבחור בעצמה. בזכות ההסכמה שלה לבחור ולהפתח אל עצמה היא זכתה בחופש.

*

מה זה אומר להפתח? האם אני מוכנה לעצור שוב בדרך ולרגע לא לדעת מה יגיע? אולי ייכנס דרך הפתח משהו שאני לא רוצה? אולי ייצא? האם אוכל לא להיבהל? ואולי אפגוש משהו חדש לגמרי שמאפשר עולם ומלואו שגם הם חדשים? אני זוכרת שאחרי הסגירה של בית יולדות לא פחדתי. בהתחלה כעסתי על מה שקרה, אבל בהמשך, כשהתחלתי לחוות את משמעות הפתח, פתיחות פתיחה…. גם לא כעסתי.

ואני נזכרת במה שכתבתי בפוסט הקודם על אִמָּהוּת ועל הרצון שלי לשמוט את ההבנות הישנות שלי על האמא שאני או האמא שאני רוצה להיות, ומבינה שבזכות הבחירה שלי להכיר את עצמי עוד, להפתח אלי עוד, גם דרך האמהות שלי, אני זוכה בחופש. מי יודע מה יתגלה לי.

*מוקדש למור

 

3 Comments on “57. חופש*

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   תמיד מרגש לקרוא את מילותייך
   מלאות השראה עבורי
   תודה לך תמי

   אהבתי

 1. המפגש אתכן היה כל כך מכונן. פוסט חזק שמזכיר כמה מכונן זה היה

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: