7. רצף

בשנים האחרונות זכינו ללוות את אותה אשה יותר מפעם אחת בהריון ובלידה . זוהי תמיד התרגשות גדולה. כשבית יולדות היה קיים כבר יותר משנה שנתיים זה פשוט החל להתאפשר. ככה זה. נשים נכנסות כנראה להריון שוב ושוב ולאט לאט חווינו את הפלא הזה יותר ויותר.

פתאום מלים כמו רצף והכרות החלו לקבל משמעות נוספת. להתחיל שוב לווי של אשה שאנו מכירות מהלידה שלה אתנו פעם קודמת, זה משהו אחר. אחרי שעוברים  ביחד חוויה אינטימית כמו לידה הלווי יכול לקבל פנים שונות ואחרות לגמרי ממה שהיה פעם קודמת. לא משנה אם הלידה היתה בבית יולדות או בבית חולים, אם נגמרה כמו בסרט המדומיין או אף מעבר לזה וגם אם נגמרה כחוויה הפוכה בסופו של דבר , מהמצופה. לידה לעיתים קרובות היא חווית קצה מאוד מאתגרת בכל הרבדים ולכן טומנת בחובה את האפשרות להיות  גם מעצימה וגם טראומתית. אנחנו רוצות בכל לבנו להיות עם האשה בכל המצבים שהקשת הזו מאפשרת: גם לצד התפתחות האישית שלה, גם לצד הלמידה העצמית שלה, גם לצד הקבלה של מי שהיא ומה שהיה וגם לצד האכזבה אם היתה. בעולם אידאלי היינו מבקשות שכולנו נקבל את עצמנו עם כל מה שקורה לנו בשוויון נפש ונאהב נאהב את עצמנו אבל זה לא תמיד כל כך פשוט. ההריון הבא הוא הזדמנות גם לנו וגם לאשה לעצירה והתבוננות (על מה שהיה ומה שהווה עכשיו) והוא יכול להביא אתו משהו נוסף לתוך פגישות הלווי ולו רק בגלל המסע הקודם המשותף.

כשסיגל מתקשרת לספר לנו שהיא בהריון שלישי (את שתי בניה הקודמים ילדה גם בבית יולדות) אני לא יודעת מה לומר. עברו כבר חודשיים מאז קבלת המכתב ממשרד הבריאות. ואני יודעת שהיא גרה מאוד רחוק מבית חולים ותשובה כמו – נבוא להיות אתך בבית בלידה בביתך לא אפשרית. מסתבר שסיגל שמעה כבר על מה שקורה אבל זה לא כל כך מטריד אותה בשלב הזה. נסתדר, נמצא כבר מקום קרוב אליכן היא אומרת . אני כבר בשבוע 8 ורוצה לקבוע פגישה ראשונה.

הימים סוערים. נשות צוות הניהול של זכותי ללדת  עדיין נהנות מאדי האנרגיה החיובית של ה 6/6 ועכשיו השאלה היא במה להשקיע מאמץ במה פחות, לעשות סדרי עדיפויות. כולנו חייבות לנוח ולנשום אחרי המאמץ האדיר שהושקע כדי שיום לידות הבית יהיה כל כך מורגש. עפרית ואני מנסות להיות נוכחות עם עצמנו בתהליכי הלווי של הנשים שלנו, כמו גם לקחת חלק בתהליך המדהים שקורה לנגד עיננו בזכותי ללדת.

הבאנרים ששימרית הכינה ליום לידות הבית ממשיכים להיות מופצים ברשת. רבקה ויניב שהפיקו וצילמו שני ימי צילום בבית יולדות, שבהם נשים מספרות על חווית הלידה שלהן מחפשים עורך נוסף לשאר הסרטונים (יצאו בינתיים שניים) ועוד רבה הדרך. אנחנו רואות אל מול עינינו עוד ועוד נשים שלא מוכנות להסכים עם המציאות שמשתנה לרעתן ורוצות לפעול. רוצות ומוכנות לעשות מעשה. זה מדהים וממלא אותנו אנרגיה חיובית עוד ועוד.

מליצמן עדיין לא שמענו כלום.

סיגל מגיעה לבית יולדות לפגישה ראשונה בשבוע עשר. "ואו עצוב. מרגישים שאין פה לידות. הבית נראה אחרת…" היא אומרת מיד בכניסה. לא עשינו שום שינוי אבל אנחנו יודעות שזה נכון. אנרגיה של לידות היא אנרגיה מורגשת. לא מעט פעמים היו מגיעות נשים לפגישה של לווי הריון והיו אומרות: "מה ? היתה פה לידה אתמול? מריחים עדיין משהו באויר…"

אז נכון שאחרי כל לידה ולידה אנחנו מנקות היטב ומטהרות את הבית עם מרווה, עוברות על כל המרחב כולו, וזה לכשעצמו משאיר ריח מיוחד, אבל יש גם ריח נוסף והוא הריח של הלידה. לא ברור לי אף פעם אם זה ריח של מי שפיר, דם , ורניקס או כביסה ( ריח שהוא ערבוב של הכל ביחד? ) או – פשוט ריח של אנרגיה שעומד באויר.  זה ריח  מורגש.

עם השנים חשבנו והבנו דברים שונים ומשונים לגבי העבודה בבית יולדות, דברים שלא היינו כלל מודעות אליהן בהתחלה, וכעת, לא תמיד קל לנו להסביר אותם. ההרגשה וההרפיה בגוף, הפשטות, הנינוחות, האמון ההדדי – של לשבת עם אשה שבאה ללדת אתנו פעם שניה או שלישית היא סוג כזה של חוויה. אנחנו מיילדות שזוכות ללוות נשים בהריונות, בהפלות, בלידות, בדיכאונות שלאחר הלידה. חלמנו על זה מזמן אבל לא ידענו מה זה אומר או איך זה מרגיש בגוף והיום אנחנו יודעות.

סיגל ואני מתישבות על ספת הטורקיז שלנו. אני מוזגת תה שנחלט מהלימונית שבחצר . "כמה התגעגעתי לתה כאן", היא אומרת. התמרים הטעימים מקיבוץ סמר גם הם על השולחן. סיגל מראה לי תמונות של הבנים, מספרת קצת על מה קורה בעבודה ואנחנו מתחילות "רשמית" פגישה ראשונה של לווי היריון שלישי, ביחד.

One Comment on “7. רצף

  1. כל כך מרגש לקרוא את זה.
    כמי שלוותה עכשיו בנריון השני ובלידה השנייה אני מבינה עד כמה זה עוצמתי להכיר לעומק. כמה זה מעצים ותורם ומוסיף רבדים.
    מאחלת לעצמי לידה שלישית ןשעד אז בית היולדות יהיה שוב פועל.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: